CD214A-R12000R
Description
DIO RECT
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD214A-R12000R PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F:12pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C