SBR3U60P5-7D
Description
DIODE SBR 60V 3A PDI5
DataSheet
SBR3U60P5-7D PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SBR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 3 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:60 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:110pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C