SBR20U50SLP-13
Description
DIODE SBR 50V 20A POWERDI5060-8
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR20U50SLP-13 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):57 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:400pF @ 40V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerTDFN
Supplier Device Package:PowerDI5060-8
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C