RBR1MM60ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
DataSheet
RBR1MM60ATR PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:530 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 µA @ 60 V
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)