IDK16G120C5XTMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
SIC DISCRETE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDK16G120C5XTMA1 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™+
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.95 V @ 16 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:730pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:PG-TO263-2-1
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C