P2000DTL-CT
DataSheet
P2000DTL-CT PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 20 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 200 V
Supplier Device Package:P600
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C