RB055LAM-30TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDTM
DataSheet
RB055LAM-30TFTR PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-128
Supplier Device Package:PMDTM
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)