V30DM120-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 6A TO263AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V30DM120-M3/I PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.06 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device Package:TO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C