LSIC2SD120E20CC
Description
SCHOTTKY DIODE SIC 1200V 20A
DataSheet
LSIC2SD120E20CC PDF
Type Description
Series:Gen2
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):28A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:582pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C