SM4005PL-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123FL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SM4005PL-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VS-6ESU06HM3/86A
VS-6ESU06HM3/86A
DIODE GEN PURP 600V 6A TO277A
SJPM-H4
SJPM-H4
DIODE GEN PURP 400V 2A SJP
FRL1K
FRL1K
DIODE FR SOD-123FL 800V 1A
PBLC-3R8/220MA2
PBLC-3R8/220MA2
LIC 220F 3.8V W/CONNECTOR
SM4005PL-TP
SM4005PL-TP