UJ3D1220K2
Manufacturer
UnitedSiC
VIGOR # :
Description
1200V 20A SIC SCHOTTKY DIODE G3,
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
UJ3D1220K2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):20A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:190 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:810pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C