19TQ015CJ
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 15V TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
19TQ015CJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15 V
Current - Average Rectified (Io):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:360 mV @ 19 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10.5 mA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:2500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 100°C