NTS10120EMFST3G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 10A 5DFN
DataSheet
NTS10120EMFST3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C