LSIC2SD065C10A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SIC SCHOTTKY DIOD 650V 10A TO252
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
LSIC2SD065C10A PDF
Type Description
Series:Gen2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):27A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:470pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C