STTH30ST06GY-TR
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK
DataSheet
STTH30ST06GY-TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.6 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C