RBQ30NS45BTL
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 45V-VRM 45
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RBQ30NS45BTL PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:590 mV @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:350 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:LPDS
Operating Temperature - Junction:150°C