NBRD5H100T4G
Description
NBRD5H100 - SWITCH-MODE SCHOTTKY
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NBRD5H100T4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SWITCHMODE™
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:DPAK
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C