NSR201MXT5G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
RF SCHOTTKY BARRIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NSR201MXT5G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2 V
Current - Average Rectified (Io):50mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:0.15pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:2-X2DFN (1x0.6)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
S3J-CT
S3J-CT
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
RSX051VYM30FHTR
RSX051VYM30FHTR
SCHOTTKY BARRIER DIODES
CDBB240-HF
CDBB240-HF
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AA
10" PLIERS WRENCH BLACK
NSR201MXT5G
NSR201MXT5G
RF SCHOTTKY BARRIER DIODE
W-2871-5
W-2871-5
3M CROWN STRAP ASSEMBLY W-28
45541
SCREWDRIVER TORX T27 8.47"