FERD20M60SR
Description
DIODE RECT 60V 20A I2PAK
DataSheet
FERD20M60SR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:230 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-262-3 Full Pack, I²Pak
Supplier Device Package:I2PAK
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UG8AT-E3/45
UG8AT-E3/45
DIODE GEN PURP 50V 8A TO220AC
FDH3595
FDH3595
RECTIFIER DIODE, 0.2A, 125V, DO-
S3B-CT
S3B-CT
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
FERD20M60SR
FERD20M60SR
DIODE RECT 60V 20A I2PAK
GATEWAY FOR MODBUS TCP/RTU TO AN
STRNGLT 258.75' 60 12-3 66' LEAD
LDD-F5405RI
LDD-F5405RI
DISP 14SEG 0.54" DBL RED 18DIP