VS-HFA16TB120SLHM3
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-HFA16TB120SLHM3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, HEXFRED®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C