VS-15ETH03-1-M3
Description
DIODE GEN PURP 300V 15A TO262
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-15ETH03-1-M3 PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package:TO-262AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C