MBRB1645-E3/45
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO263AB
DataSheet
MBRB1645-E3/45 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:630 mV @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 45 V
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C