VS-15ETL06STRR-M3
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO263AB
DataSheet
VS-15ETL06STRR-M3 PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):270 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C