IDV15E65D2XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 650V 15A TO220-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDV15E65D2XKSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.2 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):47 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220-2
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C