APT100DL60BG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 100A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT100DL60BG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 100 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C