FR70GR02
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP REV 400V 70A DO5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FR70GR02 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 70 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-5
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C