RB511SM-30T2R
Description
SCHOTTKY BARRIER DIODE - RB511SM
DataSheet
RB511SM-30T2R PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:370 mV @ 10 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:7 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:EMD2
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)