DSS17-06CR
Description
DIODE SCHOTTKY 600V 17A ISOPLUS
DataSheet
DSS17-06CR PDF
Type Description
Series:HiPerDyn™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):17A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.32 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:ISOPLUS247™
Supplier Device Package:ISOPLUS247™
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C