RR264MM-400TFTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE AEC-Q101 400V 1A PMDU
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RR264MM-400TFTR PDF
Type Description
Series:*
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):700mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 700 mA
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)