SBR12E45LH1-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SBR 45V 12A POWERDI5SP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR12E45LH1-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 12 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5SP
Supplier Device Package:PowerDI5SP™
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C