SS12P4S-M3/87A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 12A TO277A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SS12P4S-M3/87A PDF
Type Description
Series:eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:800 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:750pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C