W7395ED480
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 2.88KV 7395A W112
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
W7395ED480 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2.88 kV
Current - Average Rectified (Io):7395A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 7 kA
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):69 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:120 mA @ 2.88 kV
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AE
Supplier Device Package:W112
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 160°C