SMD210PL-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123FL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SMD210PL-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:210pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C