STPSC10H065DY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPSC10H065DY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:480pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C