SD2010S040S1R0
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SD2010S040S1R0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:2010/DO-214AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C