RBR2MM60CTFTR
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 60V-VR 2A-
DataSheet
RBR2MM60CTFTR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:120 µA @ 60 V
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)