STPS4S200S
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS4S200S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:870 mV @ 4 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:SMC
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)