RB561VM-40TE-17
Description
RB561VM-40 IS SUPER LOW VF
DataSheet
RB561VM-40TE-17 PDF
Type Description
Series:*
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-90, SOD-323F
Supplier Device Package:UMD2
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)