APT40DQ120SG
Description
FRED DQ 1200 V 40 A TO-268
DataSheet
APT40DQ120SG PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.4 V @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):350 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package:D3PAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C