SBRT2U15LP-7
Description
DIODE SBR 15V 2A 3DFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRT2U15LP-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchSBR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 2 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5.7 mA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:3-UDFN
Supplier Device Package:X1-DFN1411-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C