VS-40HFR160
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 40A DO203AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-40HFR160 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 125 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:4.5 mA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 160°C