IDK10G65C5XTMA2
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDK10G65C5XTMA2 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™+
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):10A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:300pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:PG-TO263-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MUR140SHR5G
MUR140SHR5G
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AA
DPG60IM400QB
DPG60IM400QB
DIODE GEN PURP 400V 60A TO3P
SR003 R0G
SR003 R0G
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA DO204AL
IDK10G65C5XTMA2
IDK10G65C5XTMA2
132I,GY
132I,GY
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.12"LX5.12"W