F1827D400
Description
DIODE GEN PURP 400V 25A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
F1827D400 PDF
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 75 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)