SDM1U20CSP-7
Description
DIODE SCHTKY 20V 1A X3-WLB1406-2
DataSheet
SDM1U20CSP-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:440 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:76pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:X3-WLB1406-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C