VS-16FLR100S05
Description
DIODE GEN PURP 1KV 16A DO203AA
DataSheet
VS-16FLR100S05 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1000 V
Package / Case:DO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device Package:DO-203AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BYS10-45HM3_A/I
BYS10-45HM3_A/I
1A 45V SM SCHOTTKY RECT SMA
RSFDLHRQG
RSFDLHRQG
DIODE GEN PURP 200V 500MA SUBSMA
SR302 A0G
SR302 A0G
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD
GIB1402HE3_A/I
GIB1402HE3_A/I
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB
VS-16FLR100S05
VS-16FLR100S05
DIODE GEN PURP 1KV 16A DO203AA
SP8902/KG/MP1S
SP8902/KG/MP1S
ZARLINK OPERATIONAL AMPLIFIER
IM04STR82K
IM04STR82K
FIXED IND 820NH 900MA 220 MOHM