MBRH20045R
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 200A D-67
DataSheet
MBRH20045R PDF
Part Status:Active
Diode Type:Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:D-67
Supplier Device Package:D-67
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C