FSV20120V
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO277-3
DataSheet
FSV20120V PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:35 µA @ 120 V
Supplier Device Package:TO-277-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C