NSVRB751S40T5G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
SS 40V SHTKY SOD523
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NSVRB751S40T5G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):30mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:370 mV @ 1 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C