CD214A-R11200
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO214AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD214A-R11200 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:12pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C