ZLLS500TA
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 700MA SOT23-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
ZLLS500TA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):700mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:530 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:16pF @ 30V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23-3
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)